> O školi
O školi

OSNOVNA ŠKOLA IVANSKA nalazi se u Ivanskoj u Bjelovarsko - bilogorskoj županiji.

Škola broji 185 učenika raspoređena u 15 razrednih odjela u matičnoj i tri područne škole.

Prostor matične škole čine:

12 KLASIČNIH UČIONICA, 3 KABINETA, 1 INFORMATIČKA UČIONICA, ŠKOLSKA KNJIŽNICA, ŠKOLSKA KUHINJA S BLAGOVAONICOM, ŠKOLSKO-ŠPORTSKA DVORANA.

Škola ima 50 zaposlenika (32 učitelja/ica,3 stručne suradnice,15 pomoćno-tehničkih i administrativnih radnika).

Počeci podučavanja na našem području datiraju još od davne 1830. godine.Podučavanje se vršilo u jednoj seljačkoj kući nedaleko od sadašnje školske zgrade. Školu su pohađala djeca iz sedam (7) okolnih sela. Brigu o školi u to vrijeme vodilo je Glavno vojno zapovjedništvo križevačke oblasti. Škola je bila podijeljena na Njemačku školu s nastavnim njemačkim jezikom i Narodnu školu s nastavnim hrvatskim jezikom.

1856.god. sagrađena je nova školska zgrada, s dvije učionice za nastavu i prostorom školske knjižnice. Od razvojačenja Krajine pa do 1875. godine brigu o školi vodio je Duhovni stol, a od 1875. god., odredbom Visoke hrvatske zemaljske vlade, županijski školski nadzornik

Županije bjelovarske. Tijekom vremena škola se prilagođavala društveno-političkim uvjetima.

Osnutak današnje škole vodi se od 1956.god. Školska zgrada, u kojoj se danas odvija nastava,  dograđena je 1969. godine. Nastavni proces odvija se u matičnoj školi Ivanska (1.-8. raz.) i u tri (3) područne škole (1.-4. raz.). Upisno područje škole obuhvaća 16 sela i zaselaka. Upisno područje podijeljeno je na dvije lokalne uprave: općinu Ivanska (13 sela) i općinu Štefanje (3 sela). Područje općine Ivanska je područje od posebne državne skrbi temeljem demografskog kriterija. Mjesta su raštrkana, a većina učenika su putnici i putuju u školu organiziranim đačkim autobusima (78 %). Okružje škole (roditelji, općina) je slabijih materijalnih mogućnosti, te evidentiramo veliki broj socijalno ugroženih učenika (12 %).

Učenici su uključeni u izbornu nastavu informatike i njemačkog jezika te brojne izvannastavne aktivnosti sukladno njihovim interesima i redovito sudjeluju na predmetnim natjecanjima gdje postižu dobre rezultate.

Osnovna škola Ivanska / Petra Preradovića 2, HR-43231 Ivanska / os-ivanska.skole.hr / ured@os-ivanska.skole.hr